Katalog Iwona Kubina , 2011-01-09FrampolZajęcia przedszkolne, ScenariuszeScenariusz zajęc przedszkolnych : "Poznajemy zimową kraine Eskimosów" Data przeprowadzenia zajęć : Czas trwania : 30-40 minut Uczestnicy: grupa mieszana dzieci 3-5- letnich Ilość dzieci : 28 Cele ogólne : • Budzenie zainteresowań przyrodą i życiem ludzi i na Dalekiej Północy . Cele ogólne : • dziecko poznaje wygląd i niektóre zwyczaje Eskimosów , • uważnie słucha opowiadania, • próbuje odpowiedzieć na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu. • opisuje i nazywa zwierzęta żyjące na Grenlandii, • dostrzega piękno zimowej aury, • dziecko zna nowe pojęcie-igloo • stara się zapamiętać krotki wierszyk z pokazywaniem, • reaguje na sygnały dźwiękowe, • potrafi sprawnie ustawić się w parze, • potrafi podczas zajęć plastycznych rozwijać sprawności manualne , • zgodnie współpracuje w grupie; Metody pracy : • słowna – opowiadanie , wierszyk , pogadanka; • oglądowa- obrazki ; • czynna – działania dzieci ; • zajęcia praktyczne; • elementy pedagogiki zabawy –zabawa z chustą animacyjną Formy pracy : zbiorowa, indywidualna , grupowa Środki dydaktyczne : nagranie zamieci śnieżnej ,nagranie zabawy muzyczno-ruchowej „Zabawa z pingwinkiem ,” Reniferowe zaprzęgi”, ilustracje Eskimosa , zwierząt żyjących na Grenlandii , chusta animacyjna , niebieskie kartony , ilustracje zwierząt do kolorowania ,ilustracja igloo do kolorowania , ilustracja Eskimosa , skrawki firanki , koronki , wata , klej; Przebieg zajęć : 1. Powitanie dzieci Nauczyciel zaprasza dzieci , aby usiadły w kręgu . Wita się z nimi. Witam wszystkie dzieci , które przyszły dzisiaj do przedszkole uśmiechnięte Witam wszystkie dzieci , które lubią zimę . Witam wszystkie dzieci , które lubią zabawy na śniegu . Witam wszystkie dzieci , które lubią kolor biały. 2. Wprowadzenie do tematu zajęć • Dzisiaj na zajęciach będziemy mówić o takiej krainie , gdzie prawie przez cały rok panuje jedna pora roku . Posłuchajcie nagrania i odgadnijcie jaka to pora roku ? Nauczycielka włącza nagranie odgłosów mroźnego wiatru, skrzypienia śniegu , dzwonków sań, , jazdy na nartach • Jak to pora roku ? 3. Wygląd i mieszkanie Eskimosa • W krainie tej zima trwa niemal przez cały rok. Nie ma tam drzew , a jedynie małe krzaczki , które zielenią się tylko przez kilka tygodni. • Jak myślicie , czy da się tam mieszkać w takim strasznym zimnie? Co jest potrzebne aby wytrzymać w zimnie ? Bardzo ciepłe ubranie , czapka , rękawice , buty • Popatrzcie to tak wygląda człowiek , który mieszka w zimnych krajach . To Eskimos. Nauczycielka zawiesza ilustrację Eskimosa. • Powtórzcie –Eskimos . • Jak wygląda Eskimos ? Kurtka Eskimosa jest bardzo ciepła , żeby była cieplejsza nie zapina się jej tylko wkłada przez głowę. Wysokie buty jak i całe ubranie obszyte są futrem .Futro też mają pod butami na podeszwie , aby się nie ślizgać i szybko poruszać . Mamy eskimoskie mają olbrzymie kaptury , większe niż tatusiowie – po to by nosić tam swoje malutkie dzieci . Nie wożą w wózkach ani sankach , tylko noszą w kapturach . • Powtórzmy sobie wierszyk , który znacie z „Zabaw z pokazywaniem” : To jest mały Eskimosek. Ma czerwony z mrozu nosek . Ma ubranko z futra foki , co mu mocno grzeje boki. Szyła mama go synkowi Kiedy tata ryby łowił. • Kto wie gdzie mieszka Eskimos ? –igloo Nauczycielka zawiesza a tablicy igloo. Popatrzcie jak wygląda dom Eskimosa .To igloo. Zrobiony jest z bloków lodu . Wejście do niego jest bardzo malutkie . W środku jest jeden pokój . Na stole stoi lampka , ale nie taka żarówką , Tylko oliwna , pali się w niej foczy tłuszcz. . Lampka daje nie tylko światło , ale można się przy niej ogrzać . 4. Zabawa z chusta animacyjną : „ Zabawa w igloo”. Dzieci falują chustą –wieje lekki wietrzyk , wieje silny wiatr , zamieć śnieżna. Na sygnał dziewczynki podnoszą do góry chustę , chłopcy chowają się w igloo. Następnie chustę opuszczamy . • Jak myślicie , w tej krainie jest bardzo dużo śniegu ,to czym poruszają się Eskimosi ? Jakie zwierzęta ciągną sanie ? renifery, psy 5. Zabawa muzyczno-ruchowa : „Reniferowe zaprzęgi” –dzieci dobierają się parami , podczas gdy muzyka gra zaprzęgi jadą , na brak muzyki zaprzęgi stają w bezruchu . 6. Opowiadanie „ Jak Eskimos Eniku zaprzyjaźnił się z foką” Nauczyciel przywiesza ilustrację do opowiadania . Będę czytała opowiadanie o pewnym Eskimosku imieniem Eniku . Zapamiętajcie jakie zwierzątka występują w tym opowiadaniu . Nauczycielka czyta tekst opowiadania . • Jak miał na imię Eskimos, o którym przeczytałam ? • Co mu się śniło ? Co robił? • Co przeszkadzało Eskimosowi w łowieniu ryb? • Dlaczego foka uciekła z wody i poprosiła chłopca o pomoc? • Czy chłopiec jej pomógł? • Co od tej pory razem robili? o Jakie zwierzęta zapamiętaliście z opowiadania? -Foka , niedźwiedź polarny –popatrzcie na ilustracje Popatrzcie na tablicę jak wyglądają te zwierzątka . W zimnych krajach mieszkają jeszcze inne zwierzęta . Na tablicy zawieszone są : pingwiny , mors , renifer . O tych zwierzątkach jutro na zajęciach powiemy więcej 5. Zabawa muzyczno-ruchowa: „Zabawa z pingwinkiem” . Dzieci śpiewają piosenkę o pingwinku i naśladują czynności , o których jest mowa w piosence („Zabawy z długa brodą” cz. 1 ) 6. Zajęcia plastyczne : „W zimowej krainie” . Dzieci podzielone na zespoły . Każdy zespół oznaczony jest innym kolorem( utrwalenie kolorów) . Na ławeczkach przygotowane są niebieskie kartony , sylwety Eskimosów ,zwierząt, igloo. Dzieci kolorują , przyklejają kawałki futerka do ubranek Eskimosów. Na kartonie tworzą zimowa krainę . Przyklejają kawałki firanek , koronek – imitacja śniegu. Omówienie prac plastycznych dzieci . Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.
Przedszkole żegnamy, wakacje witamy! (scenariusz inscenizacji) Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (3.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA. Pomoce dydaktyczne 4. Pobierz pomoce dydaktyczne wykorzystane w tym scenariuszu. Pliki umieszczone są do osobnego pobrania.
Scenariusz zajęć. Temat: Międzynarodowy Dzień Małpy. Cele ogólne: Rozbudzenie zainteresowań życiem małp. Rozwijanie umiejętności tworzenia prac plastycznych związanych z aktualnie omawianą tematyką. Cele szczegółowe: Dziecko :. Rozumie, że należy chronić przyrodę. Potrafi naśladować ciałem sposób poruszania się7.”Statki na morzu” – zabawa z chustą animacyjną.Wprowadzanie w ruch chusty animacyjnej zgodnie z poleceniai nauczycielki. 8.”Muszelki” Dzieci siadają w kole, nauczyciel objaśnia, że morze czasami wyrzuca na brzeg muszelki (i rozsypuje je na dywanie) wypowiadając rymowankę. Czary – mary, hokus -pokus. To nasze zaklęcie Śladami smoków – zabawa tropiąca na podstawie "Legendy o smoku wawelskim”. Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5 i 6 – letnich. Autor: Agnieszka Noworyta CELE GŁÓWNE: • kształtowanie poczucia więzi narodowej na bazie legend z naszej historii • kształtowanie umiejętności współpracy w grupie Przebieg zajęć: „Wesołe powitanie” – zabawa ruchowo-naśladowcza do piosenki – wytworzenie radosnego nastroju. “Choroba Ani” – słuchanie opowiadania nauczycielki ilustrowanego sylwetą dziewczynki – uświadomienie dzieciom konieczności ubierania się stosownie do panujących warunków atmosferycznych. Pewnego zimowego dnia Albo na pocztę szybko ruszamy i w okienku Pani nasz list zostawiamy. A na poczcie listy są segregowane bo są w inne miejsca zaadresowane. Potem listonosz nasz list do adresata zawozi i koniec jest jego drogi. A babcia jest uradowana, bo otrzymała list od wnusia z samego rana. 5. Zabawa ruchowo-matematyczna „Listy i znaczki”. .